Výsadba lípy v Arboretu Křtiny

Zuzana Hubená Akce v roce 2018

aneb Den otevřených dveří 2018

Arboretum Křtiny otevřelo dne 13. 10. 2018 své skutečné dveře všem náhodným návštěvníkům a spoustě, spoustě příznivcům. V průvodu návštěvníků jsem poznala také skalního fanouška, pána, který si na Den otevřených dveří přijde do arboreta pravidelně zaplavat a rozvířit kaprům orobinec. No, proti gustu. Na programu je tradičně komentovaná prohlídka, vedená pracovníky lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně a také lesní pedagogika. Kdo měl chuť, mohl se aktivně zapojit do obnovy arboreta a vysadil si sazenici jedle, nebo například hledal dalekohledem ukrytou sojku nebo brhlíka ve větvích. Možnost výsadby sazenice – budoucího stromu, je pro návštěvníky lákavá.

Naše stanoviště lesní pedagogiky mělo také trochu vzruchu. Mezi běžnými návštěvníky pozoruji skupinu osob, obalenou barevnými sukněmi a šátky. Tato nevídaná návštěva byli členové hnutí Haré Krišna. Na stanovišti lesní pedagogiky setrvali. Zaujal je plod ořešáku černého, který by využili jako kadidlo.

Vrcholem Dne otevřených dveří v Arboretu Křtiny byla výsadba odrostku – stromu lípy na počest oslavy 100. výročí založení České republiky.

Pan Ing. Pavel Čacký pronesl oslavnou řeč a přečetl úryvek z knihy Hovory s T. G. M. Poté pan Rudolf Kožina spolu s ostatními kolegy usadili lípu do kypré jámy, která má místo na slunné hrázi rybníka, v těsné blízkosti výukového amfiteátru. Trubačské vytrubování zakončilo tento slavnostní den.

Pro všechny účastníky a samotné arboretum bude tento Den otevřených dveří 2018 významným milníkem tohoto století.